POWRÓT
     2018-01-25 00:00:00

Wypowiedź Prezydenta RP dla polskich mediów w Davos.


Dzień dobry, witam Państwa bardzo serdecznie w Davos, w czasie krótkiej przerwy pomiędzy kolejnymi sesjami i spotkaniami, które dzisiaj odbywam.

Jak Państwo wiedzą, jestem tutaj pierwszy raz jako Prezydent Rzeczypospolitej. Muszę powiedzieć, że jest to nie tylko miejsce, gdzie odbywa się bardzo interesujące spotkanie, ale przede wszystkim to, co mogłem tutaj usłyszeć o Polsce w ciągu tych kilku godzin dzisiaj i wczoraj wieczorem, to dla mnie – jako Prezydenta i po prostu dla Polaka – wielka przyjemność.

Wielokrotnie słyszałem o naszej świetnej sytuacji gospodarczej, o świetnie rozwijającej się Polsce, o tym, że nasza gospodarka jest w doskonałej kondycji – i mówili to najwięksi przedstawiciele światowego biznesu. W związku z tym jest duży optymizm i bardzo się cieszę, że przyłożyliśmy tak dużą wagę jako władze państwowe – ja, jako Prezydent, i pan premier Mateusz Morawiecki ‒ żeby tutaj być, promować Polskę, żeby rozmawiać o Polsce.

Od rana uczestniczę dzisiaj w spotkaniach – najpierw rozmawialiśmy o inwestycjach, o współpracy z Chinami, o realizacji koncepcji „Jednego pasa, jednego szlaku”. W tym kontekście mówiłem także o projektach związanych z Trójmorzem, dyskusja była bardzo ciekawa. Mowa była także o partnerstwie publiczno-prywatnym, o realiach, o realizacji w ten sposób projektów infrastrukturalnych ‒ mieliśmy bardzo dobrą rozmowę. Następnie było spotkanie bilateralne z Prezydentem Gwinei.

Później odbył się obiad zorganizowany przez firmę Google. Miałem bardzo ciekawą rozmowę z prezesem Google z tego względu, że pytałem go, jak firma Google czuje się w Polsce, jak on ocenia funkcjonowanie przedstawicielstwa firmy. Powiedział mi, że ocenia bardzo dobrze, że bardzo ceni polskich specjalistów, polskich informatyków, młodych ludzi z Polski, którzy są świetnie przygotowani, których zresztą firma wysyła potem do swoich placówek na całym świecie. Ale mówił, że jest za tym, żeby oni wracali i pracowali jednak w Polsce. Natomiast powiedział też – co mnie najbardziej ucieszyło – że Google planuje rozwijać swoją działalność w naszym kraju i że być może stworzy jeszcze inne placówki, nie tylko oddział warszawski, więc to dobra wiadomość.

Oczywiście dyskutowaliśmy o rozwoju nowoczesnych technologii, bo był także redaktor naczelny „New York Timesa” i mówiliśmy o tym, jakie są wyzwania we współczesnym świecie. Także bardzo wiele na temat innowacji, bardzo wiele na temat rozwoju gospodarczego, na temat jak stymulować ten rozwój gospodarczy – i to są główne tematy, w których się dzisiaj poruszamy.

Rozmawiałem również teraz z kilkoma politykami znanymi doskonale ze sceny politycznej już od wielu lat – z Johnem Kerrym, z byłym premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem. Uczestniczyli w niezwykle ciekawej dyskusji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie byliśmy także chwaleni za udział w globalnej koalicji przeciwko Daesh, gdzie mówiliśmy o obecności polskich żołnierzy, o służbie, którą pełnią polscy piloci i polscy żołnierze oddziałów specjalnych. No i o tym, jak rozwiązać ten problem, jak powinna wyglądać współpraca państw arabskich, jak powinno wyglądać także nasze zaangażowanie ‒ jako państw Unii Europejskiej, jako państw NATO ‒ w próby rozwiązania tych konfliktów.

Mówiliśmy także o problemie Jerozolimy. Ja tradycyjnie ‒ tak jak mamy to przyjęte w naszej linii politycznej – opowiadałem się za modelem dwupaństwowym i rozwiązaniem w ten sposób tego trwającego od wielu lat konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną. To były te najistotniejsze momenty.

Dzisiaj jeszcze spotkanie światowych liderów, mam się też spotkać z królem Jordanii Abdullahem na dłuższą rozmowę, więc mamy dzisiaj jeszcze szereg ciekawych wydarzeń. No i pozostałe dwa dni pracy tutaj, w Davos, i bardzo ciekawych spotkań, a przede wszystkim promocji Polski. Bo to jest dla mnie najistotniejsze: żeby promować – z jednej strony – polskie firmy, z drugiej strony – żeby promować inwestycje w Polsce jako kraju otwartym, który mile wita inwestorów i który stwarza dobre warunki do inwestowania, a przede wszystkim dobrze się rozwija.

/fot.arch.redakcji//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION